نظری به شخصیت مذهبی - سیاسی حضرت امام خمینی رحمةالله علیه
56 بازدید
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : معرفت ) اذر و دی 1378 - شماره 31 )(5 صفحه - از 19 تا 23)
تعداد شرکت کننده : 0

اشاره:

یک صدمین سال میلاد حضرت امام خمینی (رحمه الله) بهانه خوبی جهت پاسداشت یاد و خاطره آن امام بزرگوار بود. مشتاقان داخلی و خارجی، جهت آشنایی بیش تر با آراء و افکار و شخصیت آن عزیز به دیدار مریدان و دست پروردگان وی شتافتند. آقای لنسل، از جمله شخصیت های برجسته و رئیس جامعه شیعیان اتریش است که با استاد مصباح یزدی، پیرامون شخصیت مذهبی، سیاسی حضرت امام خمینی(رحمه الله) به گفت و گو نشستند. با هم این گفت و گو را می خوانیم:

آقای لنسل: در ابتدا دوست داشتم از جناب عالی تشکر کنم از این که وقت گران قدر خود را در اختیار ما گذاشتید. هدف از صحبت این است که بعضی از ویژگی های حضرت امام را به دست آوریم و بفهمیم که شخصیت واقعی آن حضرت چگونه بوده است. بیش ترین نکته ای که توجه جهان را به خود جلب کرد این بود که حضرت امام به عنوان یک روحانی، رهبری سیاسی را به عهده گرفت و تحولی عظیم در جامعه به وجود آورد. سؤال اول خودم را در این زمینه مطرح می کنم: ویژگی خاص حضرت امام به عنوان یک رهبر سیاسی چه بود؟ کدام خصوصیت ایشان شاخص بود؟

استاد مصباح: بسم الله الرحمن الرحیم. خوشوقتم از این که برادران عزیز و مسلمان اتریشی را در این جا زیارت می کنم. من قبلاً دو بار در وین خدمتشان رسیده بودم و از آشنایی با ایشان خوشحال بودم. در واقع، رسیدن به این آشنایی از برکات این انقلاب بود و اگر انقلاب نبود، ما از این برادران اطلاعی پیدا نمی کردیم و شاید ایشان هم با اسلام آشنایی پیدا نمی کردند. در امسال، که به نام امام(رحمه الله)نامیده شده، جا دارد ما محور گفتوگوها و دیدارهایمان درباره شخصیت اصلی امام(رحمه الله) باشد. من از برادر عزیزمان اجازه می خواهم به جای این که فقط درباره امام(رحمه الله) به عنوان یک شخصیت سیاسی صحبت بکنم، قدری عمیق تر به این شخصیت عظیم الهی نگاه کنیم و از یک زاویه بازتری به این مسأله بنگریم:

اگر نگاهی اجمالی به تاریخ بشریت داشته باشیم، می بینیم که تحولاتی که پیش از این در تاریخ پیش آمده مرهون شخصیت های خاصی است. حتی بعضی گفته اند: اصلاً تاریخ ساخته شخصیت های برجسته و قهرمان است. اگر ما این نظریه را به طور

آدرس اینترنتی