مصاحبه خبرنگاران روزنامه های آمریکایی با حضرت آیت الله مصباح یزدی
54 بازدید
نحوه تهیه : گروهی
محل انتشار : معرفت ) زمستان 1376 - شماره 23 )(4 صفحه - از 93 تا 96)
تعداد شرکت کننده : 0

اشاره

در حاشیه برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی در ام القرای اسلام به دنبال بروز برخی تنش‏های سیاسی در کشور، خبرنگاران رسانه‏های جمعی جهان حریصانه در پی کسب خبر به کشورمان گام نهادند. در این میان، خبرنگاران روزنامه‏های امریکایی واشنگتن پست و لُس آنجلس تایمز در تاریخ 19/9/76 خدمت حضرت استاد محمد تقی مصباح یزدی رسیدند و سؤالات خود را درباره جدیدترین مسائل سیاسی کشور مطرح کردند. معظم له نیز با حوصله و ظرافت کامل به این سؤالات پاسخ گفتند. ماحصل این مصاحبه به ساحت اهل معرفت تقدیم می‏گردد.معرفت

درباره انتقادی که آقای منتظری به رهبری کرده‏اند، نظرتان چیست؟

بسم‏الله الرحمن الرحیم. من آقای منتظری را بیش از چهل سال است که می‏شناسم. ایشان از نظر معلومات حوزوی در سطح بالایی هستند و از نظر حسن نیّت و خیرخواهی هم فرد شناخته‏شده‏ای هستند، ولی یک نقطه ضعفی دارند که من از همان چهل سال قبل تا به حال در ایشان سراغ دارم و آن زودباوری و سادگی ایشان است. برای پذیرفتن مسؤولیت‏های اجتماعی این می‏تواند یک نقطه ضعف بزرگی باشد. با شناخت چهل ساله‏ای که از ایشان دارم و ارتباط نزدیکی که قبل از انقلاب سال‏ها با ایشان داشته‏ام، این جور حرکت‏های ناموزون را ناشی از سادگی ایشان می‏دانم که تحت تأثیر القائاتی قرار می‏گیرند و طبعا آثار نامطلوبی هم بر جای خواهد گذاشت.

به نظر جنابعالی، آیا واکنشی که در مقابل گفتار و رفتار ایشان انجام شده، قابل توجیه است؟

با توجه به علاقه خاصی که مردم ایران به مقام رهبری دارند، طبیعی است که در مقابل حرف‏های سبکی که نسبت به ایشان زده شود، همه نتوانند خویشتن‏داری کنند. معمولاً جوان‏های پرشور و پر حرارت، عکس‏العمل‏های تندی از خود نشان می‏دهند. اگر این صحبت قبلاً اعلام شده بود، مأموران انتظامی حتما برای برقراری نظم اقدامات لازم را انجام می‏دادند، ولی چون انتظار چنین حرکتی با این شیوه از ایشان می‏رفت و چنین واکنشی به این شکل تند، پیش‏بینی نشده بود تمهیداتی برای جلوگیری از هجوم جوان‏های هیجان زده انجام نگرفته بود. اما بعدا نیروی انتظامی وارد عمل شد و حفاظت ایشان و بیت ایشان را کاملاً بر عهده گرفت.

به نظر شما، آیا سخنان مقام رهبری چراغ سبزی نبود که مردم تحریک شوند و این کار را بکنند؟

حقیقتا من به خاطرم ندارم که ایشان قبل از حرکت مردم چیزی گفته باشند تا بتوان احتمال داد که حرفشان مؤثّر بوده است. عکس العمل ایشان مدتی بعد از حرکت مردم بود و به هیچ وجه، تحریکی هم در آن نبود.

اگر کسی بخواهد از رهبر انتقاد بکند و درباره ولایت فقیه سؤالی داشته باشد، آیا می‏تواند مطرح کند؟ آیا چنین فضای آزادی در ایران هست؟

انتقاد کردن ممکن است به انگیزه‏های مختلف و با شکل‏های گوناگون انجام گیرد: گاهی انتقاد و طرح سؤال برای کسب آگاهی... ادامه در لینک

آدرس اینترنتی